Betekintés elődeink gardróbjába. Öltözködés és divat a 19. században

divat

Benő Eszter Nóra divattervező, a BBTE Magyar Történeti Intézet doktorandusza tart vetített képes előadást Betekintés elődeink gardróbjába. Öltözködés és divat a 19. században címmel 2025. augusztus 21-én, csütörtökön, 17 órától Györkös Mányi Albert Emlékházban (Kolozsvár, Republicii / Majális u. 5.), a 16. Kolozsvári Magyar Napok keretében. Szeretettel várunk mindenkit!
***
Ez alkalomból egy kivételes 19. századi szekrényszemlére hívjuk az érdeklődőket, hiszen a Nem a ruha teszi az embert szólás csakis egy olyan társadalomban fogalmazódhatott meg, ahol igenis a ruha határozta meg az embert.
A hosszú 19. századi divattrendeket politikai, gazdasági és mentalitástörténeti események bonyolult együtthatása eredményezte. E korszak az újítások, a tudományos felfedezések és kísérletezések időszaka volt. Az ipari forradalom eredményezte gyors technológiai fejlődés olyan új gépezeteket és gyártási technikákat hívott életre, melyek több társadalmi csoport számára jelentősen kibővítették az öltözködési lehetőségeket. Ekkor találták fel a varrógépet, a kötőgépet, a textilnyomó gépet, a csipkehorgoló gépet, a cellulóz alapú anyagokat, és a mesterséges úton előállított textilfestékeket is. Mindezen kívül számos olyan sorsfordító esemény is bekövetkezett, amely az információ gyors ütemű áramlását lehetővé téve közvetetten befolyásolta a divattrendek alakulását: például a vasúti hálózatok kiépítése és a szabadpiacnak kedvező vámtörvények serkentették az országok közti kölcsönös árucserét; a hírközlési lehetőségek kibővülése pedig a divatsajtó önállósodását eredményezte. 
Mentalitástörténeti szempontból az erkölcsös öltözködést a 19. században általánosult (sokszor ellentmondásos) szigorú illemszabályok diktálták, ám ezek korántsem szabtak gátat az alkotói kreativitásnak! A közerkölcs által előírt formaságok extrém divatirányzatok sokaságával vegyülve hozták létre azt a színes divatvilágot, amely korabeli hölgyeink, uraink és gyermekeink mindennapjainak része volt. 
Benő Eszter Nóra 19. századi női, férfi- és gyermekviseletről szóló ismeretterjesztő előadásában az általános tudnivalókon kívül a sonkaujjak, krinolinok, fülig érő gallérok, egészségre veszélyes festékanyagok, bogárszárnyakkal díszített ruhák, különböző formájú farpárnák, valamint sok más divatérdekesség is említésre kerül.
***

  • Benő Eszter Nóra divattervező alapkézési és magiszteri tanulmányait szülővárosában, a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) Divat- és Ruhatervezési Szakán végezte. Egyetemi diplomáit 2020-ban, majd 2022-ben szerezte. Divattörténeti tudását az egyetemi oktatás tananyaga mellett önszorgalomból is gyarapította. Jelenlegi doktori kutatásában tudományos igényeséggel foglalkozik a divattörténettel.

***
Az előadás szervezője a Györkös Mányi Albert Emlékház
***
Az eseményen fotó és videófelvétel készülhet. Az eseményen való részvétellel beleegyezik, hogy az itt készült felvételeken szerepelhet, és a szervező ezeket kizárólag programjainak népszerűsítése céljából használhatja.
***
Az esemény Facebook-oldala
Facebook oldalunk
Közönségünk Facebook-csoportja
A Györkös Ház eseménynaptára