Július 18-án lett volna 77 éves, és immár hetedfél éve nyugszik szülőfalujának, a Kolozsvártól DNy-ra, toronyiránt alig 12–13 km-re, az országúton 20 km-re fekvő kalotaszegi nagyközség, Tordaszentlászló árnyas-virágos-fás temetőjében. Önként választotta örök nyughelyül a forrón szeretett szülőföldi hantokat, amint önként távozott az éltből is – a halhatatlanságba – 1993. május 27-én.
Györkös Mányi Albert tanult szakmája szerint – ha ifjúkori betegeskedései miatt nagy kerülőkkel, megszakításokkal is jutott hozzá –, zenetanár volt, klarinét szakos. Oklevelét a G. Dima Zeneművészeti Főiskolán 1954-ben szerezte meg, és akkortól igényes szakmaszeretettel igyekezett diákjait eme sok gyakorlást, konok kitartást igénylő hangszer művészi megszólaltatásának műhelytitkaiba bevezetni. Kezdetben talán maga sem sejtette, hogy lelkében szunnyadozik egy másik művész is. Ennek csak nyolc évvel később ébredt tudatára, amikor 1962-ben házasságot kötött Jakab Ilona festőművésznővel, aki mellet vulkáni erővel tört fel belőle a veleszületett képzőművészeti tehetség is. Egy évvel később már kiállítják a piros bivalyos szalmásszekeret (ma is ott látható az Emlékház északi kőfalán), a kolozsvári tartományi tárlaton.
Ettől kezdve a klarinéttanár – anélkül, hogy zenepedagógusi tevékenységét elhanyagolná – teljes lendülettel, hatalmas energiával veti bele magát a festőművészeti alkotómunkába. Sajátos, senkivel össze nem téveszthető szín- és képvilágát, néha meghökkentő grafikai megjelenítési formákat alakít ki magának. Jakab Ilona mellett a technikai ismeretek jóformán észrevétlenül ragadnak rá, de mesteri fokon. Témái, a kivitelezés formái, színei sokszor meghökkentők, de parázslik-izzik belőlük a benső tűz, a metaforikus közlésvágy. Vannak vissza-visszatérő témái is: a széki lányok kórusának pl. több változata is ismeretes. Egyik – bocsánatos elfogultsággal hadd jegyezzem meg: talán a legjobb – éppen e sorok írójának birtokában. De minden egyes képe önálló, szuverén műalkotás. Portréi (Szabó T. Attila nyelvészprofesszor, Szilágyi Domokos, 1983-as Önarcképe, a három évvel később festett Széki Madonna, vagy az ugyancsak ez idő tájt készült Pártás lány stb. ) egytől egyig a műfaj magasiskoláját jelentik.
Tordaszentlászlói gyermekkorának tájélményei vissza-visszatérő perszeverenciával termékenyítik meg főleg téli képeit. Hogy azután ezek a mélylélektani hatások igazán alkotó módon a finnek huszonkétezer soros nemzeti eposzának, a Kalevalának képi tükröztetésére alkotott tizenöt képében csúcsosodjanak ki, amelyet 1985-ben a Filo-galériában mutattak be átütő sikerrel. Pedig ezek a festmények tulajdonképpen nem az eposz margójára készített illusztrációk, hanem egy nagy népi remekmű kongeniális képi interpretációi. Így látta és ítélte meg az Utunk 1985. március 29-i számában megjelent műbírálatában G. Cs. is, aki a következőket írja: „Györkös Mányi Albert festőegyénisége összhangban van azzal a naiv világképet sugárzó, a jót, igazat, szépet tűzön-vízen győzelemre vivő lételméleti és erkölcsi rendszerrel, amely a Kalevalát jellemzi, és ez egyszerre biztosítja számára az önkifejezés és a hűség lehetőségét.”
Ez év október 2-án jó félszáz, főleg egészségügyben dolgozó budapesti kiránduló jött el Kolozsvárra Zaharia Etelka vezetésével, hogy megismerkedjen az Emlékházban Györkös Mányi Albert Kucsmás fedelű kicsi házaival, lilás-fehérben tobzódó Ablakos és nagybőgős című képével, vagy a zöldes-kékben pompázó Szarvasokká vált fiúkkal, és a többi, gondolatébresztő képpel. A műélvezet betetőzése volt aztán Buzás Pál mesteri zongorajátéka, aki Bartók-feldolgozásokkal örvendeztette meg az őt többszörösen visszatapsoló, értő közönséget.
Sokak véleményét fogalmazta meg az egyik résztvevő: „Ilyen élményekért érdemes pár száz kilométert utazni.”
Kalotaszeg, 1999. november.