2025. május 9., péntek 18 óra
Találkozó Schäffer Erzsébet író-újságíróval
Schäffer Erzsébetnek már tizenhét könyve jelent meg, a borítójukon családi fényképekkel, mindegyik egy darabka az életéből. Emellett évek óta járja az országot-világot és mesél. Hallgatósága hol sír, hol nevet, a végén pedig játékos kedvet érez ahhoz, hogy újra higgyen a csodákban.
A Reménység Házában, többek között, szó lesz az öregség szabadságáról: „Fiatal bárki lehet, de öreg csak a java!”
2025. május 15., csütörtök 18 óra
Kiállítás és könyvbemutató
Bemutatjuk a Magyar Fotóművészek Világszövetsége által meghirdetett XXIV. Nemzetközti Magyar Fotószalon pályázatára beküldött, nyertes fotókból összeállított, Erdélyre vonatkozó anyagot.
A kiállítást Magdó István, a Világszövetség alelnöke mutatja be.
*
A kiállítás után bemutatjuk B. Kovács András: Kiskorúak halállistán – Dél-erdélyi magyar gyermektúszok a besszarábiai fronton – Kovács Gyuláné Szén Lenke és Rákosi Mária ifjúsága című könyvének második, bővített kiadását.
A második világháború hátországában végbemenő atrocitásokat tárgyaló legújabb dokumentumkötet, az ArtPrinter Könyvkiadó gondozásában jelent meg.
B. Kovács András újságíró-riporter, akinek már 12 kötete jelent meg a székely, elsősorban a háromszéki múlt olyan történéseiről, amelyet leghitelesebben az azt meg- és átélők magnóra mondott vallomásaiból lehet megismerni. A bécsi döntés és az új határvonal meghúzása után – zálogként, túszként – tartottak három hónapig fogságban a 68, Várad, Arad, Brassó környékéről elhurcolt 14–16 éves gyermeket. Nem koncentrációs táborba hurcolták el őket, kivitték az orosz frontra. A kivégzésük végig függőben volt, ami többek között azért nem következett be, mert Románia közben átállt a szövetségesek oldalára. Megemlítendő, a román katonatiszteknek megesett a szívük a gyermekeken, ennek tulajdoníthatóan a visszavonulás viszontagságait is átvészelhették. Nekik és a véletlen szerencsének köszönhető, hogy nem esett bajuk.
A könyvből három túlélő személyes vallomását ismerhetjük meg.