A kétcsúcsú süvegtől a tokkalapig: fejfedők a 13. századtól az 1960-as évekig

Benő Nóra – Fejfedők

Benő Eszter Nóra divattervező, a BBTE Magyar Történeti Intézet doktorandusza tart vetített képes előadást A kétcsúcsú süvegtől a tokkalapig: fejfedők a 13. századtól az 1960-as évekig címmel 2025. május 22-én, csütörtökön, 18:30 órától Györkös Mányi Albert Emlékházban (Kolozsvár, Republicii / Majális u. 5.)
***
„Kalap nélkül utcára menni illetlenség volt!” – visszhangzanak emlékezetünkben nagyszüleink, dédszüleink szavai. És valóban: az 1960-as évekig a kalap a nők, a férfiak, sőt a gyermekek mindennapi viseletének kötelező kiegészítője volt. Jelenleg, mondhatni, egy kalaptalan időszakban élünk, hiszen manapság a díszes fejfedők csak a letűnt idők emlékeiként élnek a köztudatban. Szívesen viselünk kalapot jelmezbálba, tematikus eseményekre, fotózáskor, magas presztízsű fogadásokon vagy koktélpartikon – de hétköznapokon a fejünk eltakarása jóformán csak a hideg időszakban válik szükségessé. 
Azokban az időkben, amikor a fejfedők még mindennapi viseletnek számítottak, a stílusok alakulását a kalapkészítők aktuális mesterségbeli tudása, a számukra elérhető anyagok, gazdasági-politikai események, éghajlati viszonyok, népszerű művészeti irányzatok, és nem utolsósorban a közerkölcs íratlan szabályrendszere határozta meg. 
Sajnos a kalapdivatot alakító innovációk nem mindig történtek a környezetvédelem javára. Előfordult, hogy természetvédők és állatvédők sokasága tiltakozott nyilvánosan a kalapdivat ellen, mivel az madárfajok kipusztulását veszélyeztette. Megtörtént az is, hogy az úrhölgyek méteres magasságú frizuráján egész gyümölcskosár, parasztkert vagy akár vitorláshajó díszelgett – kalap formájában! 
Kétségtelen, hogy az emberi kreativitás és díszítésvágy nagy mértékben tükröződött a letűnt korok kalapviseleteiben, amelyek legkitűnőbb darabjai kerülnek bemutatásra Benő Eszter Nóra ismeretterjesztő viselettörténeti előadásában. Kuriózumok, anekdoták és színes képanyag fogják gazdagítani a henninekről, kétcsúcsú süvegekről, merevített főkötőkről, malomkerék-kalapokról, harangkalapokról és egyéb elképesztő formájú fejfedőről szóló történetet.
Szeretettel várunk mindenkit!
***
Benő Eszter Nóra divattervező alapkézési és magiszteri tanulmányait szülővárosában, a Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) Divat- és Ruhatervezési Szakán végezte. Egyetemi diplomáit 2020-ban, majd 2022-ben szerezte. Divattörténeti tudását az egyetemi oktatás tananyaga mellett önszorgalomból is gyarapította. Jelenlegi doktori kutatásában tudományos igényeséggel foglalkozik a divattörténettel.
***
Az előadás szervezője a Györkös Mányi Albert Emlékház
***
Az eseményen fotó és filmfelvétel készülhet. Az eseményen való részvétellel beleegyezik, hogy az itt készült felvételeken szerepelhet, és a szervező ezeket kizárólag programjainak népszerűsítése céljából használhatja.
***
Az esemény Facebook-oldala
Facebook oldalunk
Közönségünk Facebook-csoportja
A Györkös Ház eseménynaptára